Nowy minister a stare problemy do załatwienia
Może to już czas, aby nasz system gruntownie przebudować tak, by świadczenia opieki zdrowotnej były określone na odpowiednim poziomie oraz prawidłowo wycenione.
Problemów w polskiej ochronie zdrowia jest dużo. Dlatego z konieczności przedstawić należy jedynie wycinek tych najistotniejszych. Na ochronę zdrowia można patrzeć z wielu perspektyw. Szczególnie ważne jest jednak kompleksowe spojrzenie systemowe, które może pomóc zaspokajać bieżące pilne potrzeby. W naszym systemie ochrony zdrowia zasadniczą rolę pełni minister zdrowia, jako naczelny organ administracji publicznej, posiadający zasadnicze kompetencje kierownicze, nadzorcze oraz kontrolne. Na tym tle szczególnego podkreślenia wymaga jakość legislacji, w ramach której następuje projektowanie – zmiany – działania systemu, a następnie jego sterowanie z wiodącą rolą właśnie tego organu.
Problem długu
Obecnie ponownie mamy do czynienia z narastającym ogromnym zadłużeniem podmiotów leczniczych. Problem ten pozostaje od wielu lat nierozwiązany i cyklicznie wraca, mając swoje systemowe podłoże. Świadczenia udzielane przez szpitale wymagają największych nakładów finansowych na infrastrukturę, sprzęt i zatrudnienie personelu. Natomiast ich ilość oraz w bardzo wielu przypadkach wycena jest zaniżona, co powoduje brak postulowanej rentowności, a w konsekwencji generowanie zadłużenia. Dodatkowym tutaj czynnikiem są też akty prawne określające zadania, ale z pominięciem źródeł ich finansowania. Przy czym, co trzeba podkreślić – co do zasady – chodzi tutaj o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta