Najbardziej ryzykowne postanowienia w umowie spółki
Są sposoby pozwalające zminimalizować ryzyko powstania sporu między wspólnikami, a jeśli nie da się go uniknąć – umożliwią dojście do kompromisu.
Spory wspólników to temat niezwykle aktualny. Niezależnie od formy prowadzonego biznesu, różnice wśród wspólników zdarzają się niezwykle często. Nie ma przy tym znaczenia, czy wspólnikami są osoby obce, czy też rodzina. Patowe sytuacje zdarzają się równie często, jeśli nie częściej w rodzinnych biznesach. Czy istnieje jedna uniwersalna recepta jak tego uniknąć? Niestety nie. Istnieją jednak sposoby pozwalające ryzyko powstania sporu zminimalizować, a jeśli nie da się go uniknąć –rozwiązania, które pozwolą na dojście do kompromisu.
Jakie są ryzyka wspólnego biznesu?
Czegokolwiek by spór nie dotyczył, zawsze będzie dużym zagrożeniem dla biznesu. Odmienne zdania wspólników co do prowadzenia firmy ograniczają jej rozwój. Spory mogą dotyczyć niemal każdej kwestii - mogą to być sprawy związane z bieżącą działalnością takie jak kwestie pracownicze, czy aktualne wydatki, ale mogą dotyczyć również najistotniejszych aspektów działania spółki: nowych inwestycji, zakupu nieruchomości, wypłaty dywidendy czy składu osobowego zarządu spółki. Doświadczenie pokazuje, że nawet najdrobniejsza różnica zdań wśród wspólników może doprowadzić do patowej sytuacji, w której wspólnicy zaczynają się zastanawiać nad sensem dalszej współpracy. Konflikty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta