Słońce oświetli i ogrzeje Europę
Branża PV szykuje się do skoku. 18 GW to łączna moc gotowych do realizacji projektów fotowoltaicznych w Polsce. I bardzo dobrze: energia słoneczna to fundament planu REPowerEU.
Czy słońce może się stać motorem europejskiej gospodarki i naszego dobrobytu? Owszem, takie założenie przyświecało autorom unijnego planu REPowerEU, którzy co prawda działali pod presją bieżących kryzysów różnego rodzaju, ale zarazem zaprojektowali to przedsięwzięcie tak, by miało ono znacznie dalszą perspektywę niż kilka miesięcy czy lat.
„Zielona transformacja wzmocni wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo i działania w dziedzinie klimatu – zarówno w Europie, jak i u naszych partnerów. Centralnym elementem planu REPowerEU jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który posłuży jako wsparcie skoordynowanego planowania i finansowania infrastruktury transgranicznej oraz krajowej, a także projektów i reform w sektorze energii” – pisali unijni eksperci na stronach Komisji Europejskiej.
Energetyka słoneczna znalazła się w awangardzie tej rewolucji. Listę potencjalnych zmian, mających na celu przyspieszenie transformacji, otwiera właśnie unijna strategia na rzecz energetyki słonecznej, której konsekwencją miałoby być podwojenie potencjału fotowoltaicznego do 2025 r. i zainstalowanie 600 GW do 2030 r. Do tego rynku adresowane są też takie inicjatywy, jak Solar Rooftop, przewidująca stopniowe wprowadzanie prawnego obowiązku instalowania paneli PV na nowych budynkach publicznych i handlowych oraz mieszkalnych, czy nacisk na rozwiązywanie problemu powolnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta