Unijna dyscyplina budżetowa w nowych szatach
Komisja Europejska znów bierze się za kraje Wspólnoty z wysokim długiem publicznym. Kary finansowe mają być nie tylko straszakiem, ale realną groźbą.
Koronnym argumentem za zmianami była rzeczywistość: choć na papierze obecne reguły wydają się surowe, to nie są przestrzegane. Wiele miesięcy negocjowano więc, jak zmienić je na takie, które uwzględnią wydarzenia ostatnich lat i wyzwania stawiane dziś przed UE. I oczywiście na takie, pod którymi wszyscy się podpiszą i wszyscy będą ich przestrzegać. – Zasady staną się bardziej realistyczne. Odpowiadają na rzeczywistość po pandemii i uwzględniają również wnioski wyciągnięte z wielkiego kryzysu finansowego. Myślę, że z tego punktu widzenia zwiększy się poczucie odpowiedzialności (państw członkowskich – red) – powiedziała Nadia Calviño, minister finansów Hiszpanii, która do końca roku sprawuje rotacyjną prezydencję w UE.
Pakt Stabilności i Wzrostu zawiera dwa główne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta