Problemy finansowe spółki - co i kiedy zarząd powinien robić?
Na członkach zarządu w pełnym zakresie spoczywa odpowiedzialność za stałe, systematyczne monitorowanie stanu zadłużenia spółki, pozwalające na zgłoszenie w odpowiednim czasie wniosku o upadłość lub wszczęcie postępowania układowego.
W biznesowym labiryncie odpowiedzialności prawnej, zarówno zarządom spółek, jak i ich innym interesariuszom (w tym wierzycielom) coraz łatwiej się pogubić. Niektóre zdarzenia zachodzące w przedsiębiorstwach, jak i w ich otoczeniu, potrzebują podjęcia dynamicznych działań, jednak często wymagają rozważenia szeregu skutków, które mogą w zróżnicowany sposób oddziaływać na poszczególnych beneficjentów biznesu. Szczególne znaczenie w tym kontekście zyskuje wątek ewentualnego pokrzywdzenia wierzycieli wynikającego z zaniedbań menedżerów czy nieodpowiedniego reagowania na nieprzewidziane okoliczności. W zmieniającym się otoczeniu gospodarczym wartością kluczową staje się umiejętność zarządu sprawnego reagowania na kryzysy finansowe. Podjęcie właściwych działań w odpowiednim momencie może zaważyć na losie zarówno spółki, jak i jej wierzycieli.
Jak więc znaleźć równowagę między próbami ratowania sytuacji spółki bez wchodzenia w wymagający reżim określonego postępowania restukturyzacyjnego lub upadłościowego, a ochroną interesów wierzycieli? Jaką rolę w tym procesie odgrywa zarząd? Czy i kiedy wybierać restrukturyzację, a kiedy wiadomym już być powinno, że jedynie szybka upadłość zminimalizuje straty wierzycieli?
Panika wśród kontrahentów
W piątkowy poranek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta