Ogłoszenie upadłości – skutki dla przedsiębiorcy
Ogłoszenie upadłości powoduje szereg skutków określonych w prawie upadłościowym nie tylko co do osoby upadłego, jego majątku, ale także do czynności, podjętych przed i po ogłoszeniu upadłości.
1. Skutki ogłoszenia upadłości co do osoby upadłego
Głównym i najbardziej doraźnym skutkiem ogłoszenia upadłości dla dłużnika oraz jego reprezentantów jest utrata zarządu nad przedsiębiorstwem. Swoboda zarządzania firmą zostaje dłużnikowi mocno ograniczona na rzecz syndyka masy upadłości. Zarząd ogranicza się jedynie do czynności korporacyjnych, które nie wpłyną negatywnie na bieg postępowania oraz sytuację wierzycieli.
Po ogłoszeniu upadłości upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję.
Upadły obowiązany jest współpracować z syndykiem oraz sędzią nadzorującym postępowanie. Kadra zarządzająca przedsiębiorstwem po ogłoszeniu upadłości jest obowiązana do udzielania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta