Adwokaci pod lupą
Od 1 stycznia adwokaci, którzy złamali zasady etyki zawodowej, mają za to płacić drastyczne kary finansowe.
Postulat zgłosiła Szwedzka Izba Adwokacka, a w listopadzie ubiegłego roku zaaprobował go parlament. Najsurowsza kara finansowa wyniesie teraz 250 tys. koron (97 tys. 670 zł) , a najłagodniejsza 10 tys. koron (ok. 3906 zł ). Ta została zaostrzona aż dziesięciokrotnie. Powodem radykalnych podwyżek sankcji jest wzrost liczby podejrzeń adwokatów o naruszenie prawa. A wpisuje się to we wzrost przestępczości w kraju i dynamikę dochodzeń oraz procesów.
W 2022 r. komisja dyscyplinarna Szwedzkiej Izby Adwokackiej wydała decyzje w 188 kazusach, z czego w czterech przypadkach postanowiła o wykluczeniu prawnika z Izby Adokackiej. 80 adwokatów otrzymało upomnienie, 32 ostrzeżenie, zaś 11 ostrzeżenie z karą finansową.
W ostatnich czasach było głośno o firmach adwokackich i adwokatach, którzy się dopuścili poważnych naruszeń etyki, i zaufanie opinii publicznej do prawników spadło. Do Szwedzkiej Izby Adwokackiej napłynęlo wiele krytycznych pytań o to, jak postępuje z tymi, którzy złamali prawnicze kanony.
Pod koniec 2022 r. zarząd Szwedzkiej Izby Adwokackiej zlecił komisji dyscyplinarnej zmianę sposobu nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta