Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można zlikwidować placówkę oświatową

10 stycznia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Katarzyna Markiewicz

Negatywna opinia kuratora w sprawie likwidacji szkoły podstawowej może być oparta jedynie na wykazanej sprzeczności decyzji o likwidacji z konkretnymi przepisami ustawowymi.

Rada gminy podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji publicznej szkoły podstawowej. Postanowiono, że uczniom likwidowanej szkoły zostanie zapewniony dowóz i możliwość kontynuowania nauki w innej placówce. Jako główny powód likwidacji wskazano wyniki z egzaminów zewnętrznych, zmniejszającą się liczbę uczniów wynikającą z sytuacji demograficznej, a także potrzebę znaczącego zracjonalizowania oświatowych wydatków gminy. Wskazano również, że likwidacja szkoły nie zakłóci procesu dydaktyczno-wychowawczego, a uczniowie będą mieli lepsze warunki kształcenia i wychowania. Wykonanie uchwały powierzono wójtowi.

Opinia na nie

Kurator oświaty wydał postanowienie, w którym negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji szkoły. Kurator stwierdził, że szkoła podstawowa, która ma być zlikwidowana, posiada pełną strukturę organizacyjną, a sytuacja finansowa gminy i  koszty utrzymania planowanej do likwidacji szkoły nie mogą być dla organu sprawującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12768

Wydanie: 12768

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament