Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej z nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa

10 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Igor Postuła

Tylko odpowiednio regulowane studia MBA zastąpią egzamin na członka rady nadzorczej.

Efektywny model nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa będzie istotnym wyzwaniem dla nowego rządu. Umowa koalicyjna partii demokratycznych wskazuje, że jednym z priorytetów koalicji będzie odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa, profesjonalizacja ich kadr oraz wprowadzenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego. W Polsce, w odbiorze społecznym spółki Skarbu Państwa kojarzą się istotnie z ich upolitycznieniem, w szczególności z wysokimi wynagrodzeniami często niekompetentnych, lecz odpowiednio politycznie umocowanych członków ich organów. Problem upolitycznienia jest ważny, ale stanowi skutek, a nie przyczynę modelu nadzoru nad tymi spółkami, a poza tym, choć przez ostatnie osiem lat stał się bardziej jaskrawy, to istniał także za poprzednich rządów. Postulaty umowy koalicyjnej są słuszne i oczywiste, jednak konstrukcja efektywnego modelu nadzoru właścicielskiego wymaga wielu rozstrzygnięć zarówno jego założeń, jak i kwestii szczegółowych. Model taki powinien zapewniać efektywność ekonomiczną tych spółek z działaniem w interesie publicznym, czyli na rzecz dobra wspólnego, co jest konstytucyjnym obowiązkiem państwa.

Nowy rząd powinien określić, jakie cele ma osiągać Skarb Państwa jako akcjonariusz. Czy ma być, tak jak akcjonariusze prywatni, nastawiony na zysk czy zwiększenie wartości dla akcjonariusza, czy realizować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12768

Wydanie: 12768

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament