Belgia kieruje Unią
Rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą i jej finansowanie to największe wyzwania dla belgijskiej prezydencji w UE.
– W marcu zdefiniujemy ramy prawne do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Oczywiście musi ona jeszcze wypełnić te ostatnie trzy warunki postawione przez Komisję Europejską – powiedziała Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych, w czasie spotkania z dziennikarzami. Belgia od 1 stycznia sprawuje półroczne rotacyjne przewodnictwo w UE i to ona zajmie się tą sprawą.
Ogólną zgodę polityczną dla Ukrainy dał szczyt UE w połowie grudnia 2023 r. Węgry, które groziły w grudniu wetem, ostatecznie wtedy ustąpiły, ale ciągle nie ustępują w innej sprawie – uzgodnienia wsparcia finansowego w wysokości 50 mld euro do końca 2027 r. Zamiast pojedynczych decyzji co kilka–kilkanaście miesięcy KE zaproponowała wieloletni pakiet. Z jednej strony daje on Ukrainie stabilność finansowania na najbliższe lata, z drugiej UE pomaga uniknąć powtarzających się ciężkich negocjacji, bo taka decyzja wymaga jednomyślności.
Ale Budapeszt nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta