Samorząd terytorialny wykonuje zadania własne i zlecone
Zadania publiczne realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego powinny służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej lub regionalnej.
W art. 166 Konstytucji RP zostały uregulowane zagadnienia dotyczące zadań własnych i zleconych samorządu terytorialnego, a także sporów kompetencyjnych.
Zgodnie z ust. 1 tego artykułu zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne. Jak naświetlił to Trybunał Konstytucyjny, przepis ten ustanawia zasadę samodzielności samorządu terytorialnego. Jest ona określona jednocześnie w art. 16 ust. 2 i w art. 166 ust. 1 Konstytucji RP (wyrok TK z 8 maja 2002 r., K 29/00; https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1). W wyroku z 28 listopada 2013 r. (K 17/12) Trybunał przyjął założenie o nierozerwalnym związku między wspólnotą samorządową a jednostką samorządu terytorialnego (art. 16 ust. 1 Konstytucji RP) i podkreślił służebną rolę jednostki samorządowej względem potrzeb tej wspólnoty (art. 166 ust. 1 Konstytucji RP).
Zgodnie z art. 166 ust. 2 Konstytucji RP, jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, to ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych. Ustawa musi określać tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych. Trybunał doprecyzował też, że mowa jest o innych zadaniach publicznych niż określone w art. 166 ust. 1 Konstytucji RP, określając unormowanie z art. 166 ust. 2 Konstytucji RP jako zasadę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta