Uchwały krajobrazowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał uznał, że przepis nakazujący usunięcie legalnych nośników reklamowych, jeśli uchwała rady gminy zakazuje ich w danym miejscu, jest niezgodny z konstytucją.
Na mocy ustawy z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (dalej: ustawa krajobrazowa), która weszła w życie 11 września 2015 r., znowelizowano w sposób znaczący ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp).
Jedną z najważniejszych zmian było dodanie do upzp przepisów art. 37a – 37e, które zawierały fakultatywne upoważnienie dla rady gminy do ustalenia w formie uchwały (zwanej potocznie uchwałą reklamową lub krajobrazową) zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Przepisy te określały także tryb przygotowania i podejmowania tej uchwały (art. 37b) oraz sankcje administracyjne w postaci kar pieniężnych za jej nieprzestrzeganie (art. 37d oraz art. 37e).
Ustawa krajobrazowa uchyliła pkt 9 w art. 15 ust. 3 upzp, który dopuszczał określenie w planie miejscowym – w zależności od potrzeb – „zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane”. Do art. 15...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta