Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wotum zaufania dla wójta jest udzielane przez radę gminy

10 stycznia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Podjęcie uchwały dotyczącej udzielenia wotum zaufania wójtowi jest następstwem przedstawienia przez niego raportu o stanie gminy, rozpatrzenia tego raportu przez radnych i przeprowadzenia debaty nad tym dokumentem.

Jak stanowi art. 28aa ust. 9 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.), po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu wójtowi wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.

Rada gminy podejmuje zatem uchwałę albo o udzieleniu wójtowi wotum zaufania, albo o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania. Podjęcie uchwały nie jest konsekwencją uzyskania przez jej projekt wymaganej liczby głosów, ale samego faktu przeprowadzenia głosowania. Wynik głosowania ma wpływ na treść uchwały, natomiast nie ma znaczenia dla samego jej podjęcia.

Skoro ustawodawca stwierdził, że nieudzielenie wójtowi w drodze uchwały wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania, oznacza to, że w obu przypadkach ma miejsce podjęcie uchwały, co z kolei przekłada się na obowiązek jej sporządzenia. W przypadku podjęcia uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania wiążący pozostaje projekt, nad którym głosowali radni.

Jeśli jednak dojdzie do podjęcia uchwały o odmowie udzielenia wotum zaufania, konieczność jej sporządzenia powstanie post...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12768

Wydanie: 12768

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament