Fala przejęć nad Wisłą może przybrać na sile
Makroekonomiczne zawirowania mają negatywny wpływ na statystyki dotyczące fuzji na świecie, ale polski rynek wykazuje się zaskakującą odpornością.
W 2023 r. na globalnym rynku odnotowano dwucyfrowy spadek liczby i wartości transakcji. Natomiast w Polsce, choć w samym czwartym kwartale transakcji było mniej (81) niż w analogicznym okresie 2021 r. (92) i 2022 r. (102), to cały 2023 r. wypada bardzo dobrze. W sumie zrealizowano 366 przejęć, czyli o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Fordaty i Navigatora.
Duża aktywność jest też widoczna w ujęciu długoterminowym. Zeszłoroczne statystyki są o jedną trzecią wyższe od średniej z czterech wcześniejszych lat (2019–2022).
Technologie wiodą prym
Istotnymi motorami rynku w 2023 r. były trendy konsolidacyjne obserwowane m.in. w obszarze usług medycznych, transakcje związane z koniecznością zabezpieczania łańcuchów dostaw, dotyczące aktywów OZE i motywowane problemami sukcesyjnymi.
– Przewidujemy, że dodatkowym czynnikiem wspierającym te trendy w 2024 r. może być spadający koszt finansowania, który istotnie ograniczał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta