Fiskus musi uważać na kwestionowanie korzyści
W CIT za 2016 r. nie można stosować wobec podatników klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która weszła w życie 15 lipca tamtego roku.
Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, czyli tzw. GAAR od początku budziło wiele wątpliwości. Podatnicy obawiali się jej stosowania i kwestionowali możliwość stosowania jej do skutków czynności sprzed wielu lat. Dziś okazuje się, że korzystanie z niej nie jest też łatwe dla samego fiskusa. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2023 r.
Prawny galimatias
Sprawa dotyczyła określenia wysokości zobowiązana podatkowego w CIT za 2016 r., a spór był pokłosiem sięgnięcia przez fiskusa po przepisy klauzulowe. Urzędnicy doszli do przekonania, że w przypadku spółki może być wydana decyzja z zastosowaniem art. 119a ordynacji podatkowej. W efekcie doszło do przejęcia kontroli przez szefa KAS. Powodem był zespół czynności dotyczących znaku towarowego, zrealizowany za pomocą powiązanych ze spółką osobowo i kapitałowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta