Ważne decyzje wymagają współpracy z przedstawicielami pracowników
Brak związków zawodowych w zakładzie pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku współdziałania z przedstawicielami pracowników. W kwestii ich wyboru i roli przepisy są jednak bardzo lakoniczne.
Przepisy prawa pracy nie zawierają definicji przedstawicieli pracowników ani nie określają sposobu ich powoływania. W sposób ogólny określają również sprawy, przy których pracodawca zobowiązany jest współpracować z przedstawicielami załogi. Mimo to przedstawiciele pracowników pełnią istotną funkcję w zakładzie pracy – w szczególności w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe.
Pełnione funkcje
W przypadku braku funkcjonowania w zakładzie pracy związków zawodowych to przedstawiciele pracowników przejmują rolę organu, z którym pracodawca powinien przeprowadzać konsultacje, uzgodnienia bądź zawierać porozumienia. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek współdziałania z przedstawicielami pracowników m.in. w zakresie:
∑ określania zasad wykonywania pracy zdalnej,
∑ wprowadzania przerywanego systemu czasu pracy oraz ruchomego rozkładu czasu pracy,
∑ zawieszania w całości lub w części przepisów prawa pracy określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy,
∑ określania warunków korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
∑ działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy,
∑ zasad przeprowadzania zwolnień grupowych.
Obowiązek wyłonienia
Przepisy nie odnoszą się do tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta