Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Popyt Chin i Indii na węgiel rośnie

01 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Indyjskie elektrownie węglowe dostarczają 75 proc. energii konsumowanej przez gospodarkę
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Indyjskie elektrownie węglowe dostarczają 75 proc. energii konsumowanej przez gospodarkę

W 2023 r. globalne zużycie węgla było rekordowe. Napędzały je Pekin i New Delhi, które chcą się rozwijać i choć inwestują w OZE, to bezpieczeństwo energetyczne opierają na węglu.

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2023 r. zużycie węgla na świecie po raz pierwszy przekroczyło 8,5 mld ton.

Konsumpcję najbrudniejszego z paliw kopalnych napędzają najbardziej Chiny, Indie i Azja Południowo-Wschodnia, odpowiadające razem za trzy czwarte światowego zużycia. Rozwinięte gospodarki, takie jak UE czy USA, konsekwentnie redukują wykorzystanie węgla, a w ub.r. odnotowały spadek po ok. 20 proc.

Odchodzenie od węgla na Zachodzie jest jednak niwelowane przez dodawanie kolejnych mocy węglowych w Chinach oraz Indiach, które preferują rozwój gospodarki kosztem globalnych celów klimatycznych. Jak szacuje Global Carbon Budget, w 2023 r. emisje gazów cieplarnianych wzrosły w Indiach o 8,2 proc., a w Chinach o 4 proc., choć oba kraje deklarują dążenie do ich redukcji. Indie w swoim krajowym zobowiązaniu klimatycznym (NDC) zawarły obietnicę zmniejszenia emisyjności swojego PKB o 45 proc. do 2030 r., a także osiągnięcie zerowej emisji netto do 2070 r. Chiny z kolei, według deklaracji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12787

Wydanie: 12787

Spis treści
Zamów abonament