Waloryzacja emerytur: podwójna tak, kwotowa nie
Emerytury i renty zachowały realną wartość w zeszłym roku – podał GUS. Waloryzacja w marcu 2024 r. wyniesie przynajmniej 12 proc. Aleksandra Fandrejewska
W 2023 r. emerytury i renty zachowały wyższą realną wartość niż płace w sektorze przedsiębiorstw – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Przeciętna realna płaca brutto była w grudniu 2023 r. o 3,2 proc. większa niż w grudniu 2022 r. (wówczas spadła w skali roku o 5,2 proc.). Zaś siła nabywcza przeciętnego pozarolniczego świadczenia w 2023 r. była o 4,7 proc. wyższa niż przed rokiem (w 2022 r. spadła o 4,7 proc.), zaś świadczeń rolniczych o 10 proc. wyższa (rok wcześniej obniżyła się o 8,5 proc.).
Przy czym przeciętne świadczenie z ZUS lub systemów branżowych (służby mundurowe oraz sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku) wyniosło w zeszłym roku ponad 3,3 tys. zł, a rolników indywidualnych – 1,8 tys. zł. Na zachowanie realnej wartości świadczeń głównie wpływ miała malejąca inflacja, ale i wysoka marcowa waloryzacja.
Wiadomo już, że w tym roku waloryzacja wyniesie przynajmniej 11,9 proc., bo na tyle GUS wyliczył inflację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta