Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podobne znaki towarowe mogą istnieć obok siebie

01 lutego 2024 | Kadry i Płace | Małgorzata Furmańska

Podobieństwo znaków towarowych nie musi wykluczać ich koegzystencji na tym samym rynku. Różnice mogą pozwolić utrzymać wystarczający dystans pomiędzy ogólnymi wrażeniami przekazywanymi przez oznaczenia.

Prawa wyłączne mogą być niesłusznie kwestionowane. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się bronić oraz w jaki sposób zadbać o dobre relacje z konkurencją na przyszłość. Prezentowana sprawa dotyczyła znaku towarowego będącego głównym symbolem marki.

Strony sporu

Adam Betlewski, prowadzący rodzinną firmę pod marką Betlewski, tworzy produkty galanterii skórzanej o klasycznej linii. Najwyższa jakość produktów dla kobiet i mężczyzn, takich jak portfele, torby i paski przyczyniła się do ugruntowania pozycji firmy na polskim rynku. Firma przywiązuje szczególną wagę do wizerunku i rozpoznawalności znaków towarowych, które odróżniają oferowane przez nią towary i stanowią symbol ich wysokiej jakości oraz standardów.

Strona przeciwna to duża, rozpoznawalna amerykańska korporacja, oferująca produkty obuwnicze, odzieżowe i akcesoryjne na skalę międzynarodową.

Znak słowno-graficzny

Amerykańska korporacja zainicjowała aż cztery postępowania przeciwko firmie Betlewski przed Urzędem Patentowym RP oraz Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Początkowo wydawało się, że firma Betlewski jest na straconej pozycji. Wszystkie cztery sprawy dotyczyły tej samej działalności rynkowej i stosowania tych samych znaków słowno-graficznych firmy Betlewski, różnice dotyczyły przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12787

Wydanie: 12787

Spis treści
Zamów abonament