ZUS nie zwróci nadpłaconych składek nawet po wyroku
Na korektę danych na swoim koncie płatnicy mają tylko pięć lat. Nawet gdy powodem niedochowania terminu będzie sprawa w sądzie, zdaniem organu rentowego nie będą mogli odzyskać nadpłaty składek.
Według ZUS, na kontach płatników składek zgromadziło się około 2,5 miliarda złotych nadwyżek. Po wprowadzeniu nowych regulacji od początku roku ta kwota ma szansę znacząco wzrosnąć. Kluczowa zmiana polega na tym, że przedsiębiorcy nie będą mogli już dokonywać korekt deklaracji za okres dłuższy niż pięć lat wstecz. To oznacza, że nie będą mieli możliwości odzyskania nadpłaconych składek. ZUS podaje, że nawet prawomocne wyroki sądowe nie zmienią sytuacji przedsiębiorców. Mimo że termin przedawnienia powinien być zawieszony na czas postępowania sądowego, ZUS stwierdza, że przedsiębiorcy nie odzyskają nadpłaty nawet po wygranej w sądzie. Według interpretacji organu rentowego termin nie zostanie zawieszony, a nadpłata trafi na konto ZUS.
Mniej czasu na korekty
Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy nie mają już możliwości korygować bez ograniczeń dokumentów złożonych w ZUS, jak to miało miejsce wcześniej. Zgodnie z art. 48d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1230 ze zm.) płatnik składek nie może składać deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego po upływie pięciu lat licząc od terminu zapłaty składek. Zasada ta dotyczy składek opłaconych od stycznia 2022 r. Płatnicy muszą przestrzegać określonych terminów płatności. Dokumenty rozliczeniowe za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. mogli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta