Czas na rozliczenie zarobków zatrudnionych emerytów i rencistów
Pracujący emeryci i renciści oraz zatrudniające je firmy muszą do 29 lutego udokumentować w ZUS wysokość przychodów osiągniętych przez te osoby w 2023 r. Brak składania takich informacji może się wiązać z obowiązkiem zwrotu nienależnych wypłat za trzy lata wstecz.
Takie zaświadczenia płatnicy mają obowiązek wystawiać corocznie – do końca lutego – osobom, które pobierają z ZUS świadczenia i które obowiązują limity w zarobkowaniu. Dotyczy to emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a także osób pobierających:
∑ emeryturę pomostową,
∑ nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
∑ rentę z tytułu niezdolności do pracy,
∑ rentę wypadkową,
∑ rentę rodzinną,
∑ rentę inwalidy wojskowego, jeżeli jego niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową,
∑ rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym, jeżeli jego śmierć nie miała związku ze służbą wojskową.
Tacy świadczeniobiorcy mogą dorabiać, ale w określonych granicach. Jeżeli je przekroczą, ZUS albo wypłaca emeryturę/rentę w zmniejszonej wysokości, albo zawiesza wypłatę świadczenia.
Obowiązek informacyjny
Prawo do emerytury czy renty nie jest przeszkodą do podjęcia działalności zarobowej. Jednak świadczeniobiorca ma obowiązek poinformować o tym ZUS. Taką deklarację może złożyć już na etapie składania wniosku o emeryturę/rentę, a jeśli podejmuje pracę później – może skorzystać z formularza ZUS EROP. Wskazuje wówczas też, czy wysokość przychodów z tej aktywności będzie miała wpływ na prawo do pobierania świadczenia.
Zarobkować bez ograniczeń mogą jedynie osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta