Bariera językowa bije w uchodźców z Ukrainy
Chociaż prawie dwie trzecie Ukraińców chroniących się w Polsce przed wojną znalazło zatrudnienie, to wielu z nich pracuje poniżej swoich kwalifikacji.
Kursy języka polskiego – najlepiej połączone z pomocą w opiece nad dziećmi, wsparcie w procesie nostryfikacji ukraińskich dyplomów i uznawania kwalifikacji, programy wspierające zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami i zapobieganie dyskryminacji – to główne działania, jakie rekomendują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w swym raporcie „Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy: możliwości i przeszkody ”.
O możliwościach świadczy bardzo wysoki, bo aż 65-proc. wskaźnik zatrudnienia ukraińskich uchodźców, który w Polsce przewyższa inne kraje Europy (w tym kilkukrotnie Niemcy). Jak jednak przypomina Radosław Zyzik, starszy doradca zespołu ekonomii behawioralnej PIE, z badań wynika, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy wykonuje proste zajęcia, a prawie co drugi pracuje poniżej swoich kwalifikacji.
Kobietom trudniej
– Im wyższą pozycję zawodową, im wyższe stanowisko uchodźcy mieli w Ukrainie, tym trudniej jest im znaleźć porównywalnie dobrą pracę w Polsce – zaznaczał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta