Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

orzecznictwo

14 lutego 2024 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Unormowanie ujęte w art. 271 k.s.h., dotyczące rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy, wywołuje liczne problemy praktyczne. W wielu przypadkach pojawiają się trudności w ocenie analizowanego stanu faktycznego, co więcej, wykładnia tego przepisu nie była jednolita. Z uwagi na użycie klauzul generalnych w powołanym przepisie wypowiedzi w judykaturze dostarczają jedynie ogólnych wskazówek dotyczących jego interpretacji.

Punktem wyjścia jest zasygnalizowanie tego, że celem każdej spółki handlowej, zarówno osobowej, jak i kapitałowej, podobnie jak każdej korporacji, czyli zrzeszenia osób, jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu. Jest to nie tylko cel gospodarczy, ale też społeczny, a podstawową cechą każdej spółki jest idea współdziałania wspólników (akcjonariuszy). Wspólnicy powinni dążyć do osiągnięcia wspólnego celu w całym okresie jej istnienia, a jeśli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe, to zachodzi podstawowa „ważna przyczyna” rozwiązania spółki przez sąd (wyrok SN z 10 kwietnia 2008 r., IV CSK 20/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Cel spółki jest określony w umowie, omawiana zaś niemożność osiągnięcia celu wystąpi, gdy nie będzie można zrealizować wszystkich celów, a nie tylko jednego czy kilku z nich (wyrok SN z 15 maja 2009 r., II CSK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12798

Wydanie: 12798

Spis treści
Zamów abonament