Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego krajowy podatek wyrównawczy jest taki ważny?

14 lutego 2024 | Rzecz o prawie | Łukasz Piwowarczyk

Działy finansowe wielu firm będą miały pełne ręce roboty, o której jeszcze niewiele wiedzą.

Z perspektywy podatkowej rozpoczęty rok będzie bardzo ciekawy i wyjątkowo nie chodzi tu o krajowe reformy podatkowe, bo ze względu na rok wyborczy wstrzymano się z wprowadzaniem dużych zmian. To naturalnie polskich podatników cieszy, ale nie powinno usypiać ich czujności. Jest już przesądzone, że w najbliższej przyszłości pojawi się w polskiej przestrzeni prawnej krajowy podatek wyrównawczy jako część znacznie większej całości, a z nim wiele nowych wyzwań dla dyrektorów finansowych polskich firm.

750 mln euro

W gotowości powinni być szczególnie podatnicy, którzy należą do dużych grup kapitałowych o skonsolidowanych przychodach na poziomie co najmniej 750 mln euro. Już bowiem od tego roku niemal na całym świecie, a w naszym regionie w całej Unii Europejskiej obowiązują zupełnie nowe, rewolucyjne regulacje podatkowe. W wymiarze globalnym wynikają one z kontynuacji prac nad projektem BEPS w ramach „Inclusive Framework”, czyli inicjatywy niemal 150 państw OECD, a w wymiarze unijnym z dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych (tzw. dyrektywa Filar 2).

Ta dyrektywa powinna zostać inkorporowana do porządku prawnego w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. Podobnie jednak jak kilka innych południowych państw Unii Europejskiej (Hiszpania, Portugalia, Grecja i Cypr), mamy duże opóźnienie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12798

Wydanie: 12798

Spis treści
Zamów abonament