Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe
Niezależność energetyczna kraju to fundament rozwoju gospodarki. Dlatego biznes oczekuje szybkiej transformacji w tym zakresie, i to nie tylko sektora energii.
Tym kluczowym kwestiom poświęcono jedną z debat na EEC Trends pt. „Energia, transformacja, bezpieczeństwo”. – Należy jak najszybciej przygotować nową strategię energetyczną Polski. Dotychczasowa musi odejść do lamusa. Musimy wszystkim zapewnić bezpieczny dostęp do energii i samowystarczalność energetyczną. Ważny aspekt to cyberbezpieczeństwo i należy je traktować na równi z bezpieczeństwem fizycznym – mówił Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
-–Zmiana polityki energetycznej musi iść w parze z krajowym planem na rzecz energii i klimatu, ale też z przeglądem krajowego programu jądrowego dotyczącym małych reaktorów jądrowych. Kolejnym ogromnym wyzwaniem, z którym mierzy się cały świat, w szczególności Europa, jest maksymalna elektryfikacja różnych obszarów, w tym ciepłownictwa, co generuje dodatkowy popyt na energię, której może zabraknąć – dodał Maciej Bando.
Zdaniem Rafała Gawina, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), transformację energetyczną utożsamia się potocznie z budową źródeł OZE, a to tylko fragment obrazu. – Istotny element to dostosowanie sektora sieciowego. Transformacja to szerokie pojęcie, a więc nie tylko źródła, ale także dostosowanie infrastruktury. To już kwestia bezpieczeństwa, a jego wymiar może przyjąć inną rolę, bo rozproszenie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta