Strategia rozwoju gminy po reformie planistycznej
W strategii gmina ustali model rozwoju oraz przybliżone rozmieszczenie niezbędnych inwestycji celu publicznego na danym terenie, m.in. w zakresie zabudowy mieszkaniowej.
Strategia rozwoju gminy, dotychczas będąca dokumentem strategicznym o fakultatywnym charakterze, po 31 grudnia 2025 r. będzie miała kluczowe znaczenie w prowadzeniu polityki przestrzennej w gminach i wpłynie na możliwość realizacji określonych inwestycji budowlanych przez inwestorów na danym terenie.
Reforma planowania przestrzennego wprowadziła istotne zmiany dotyczące zarówno zakresu strategii, jak i procedury przygotowania dokumentu, nowelizując przepisy ustawy o samorządzie gminnym.
Czym jest strategia rozwoju gminy
Zmiany w przepisach ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej jako: usg) i ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej jako: upzp) zostały wprowadzone na mocy reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, dokonanej ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: nowelizacja upzp). Zmienione przepisy obowiązują w części od 24 września 2023 r. i stanowią tzw. kamień milowy reformy „A.1.3 Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego” zapisany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Strategia rozwoju gminy to istotny dokument samorządu lokalnego, który diagnozuje potrzeby i możliwości rozwojowe oraz wyznacza wytyczne dla aktów planowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta