Wynagrodzenie inkasenta opłaty targowej podlega VAT
Wykonywana przez spółkę komunalną czynność pobierania opłaty targowej na rzecz gminy (miasta) jest usługą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Wynagrodzenie za tę usługę podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Zasady poboru opłaty targowej reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.).
Rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Pobiera się ją od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Opłacie targowej nie podlega natomiast sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach (art. 15 ust. 1, 2 i 2b u.p.o.l.).
Rada gminy w drodze uchwały może zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 9 ordynacji podatkowej). Rada gminy może ustalać wynagrodzenie dla płatników lub inkasentów z tytułu poboru podatków stanowiących dochody budżetu gminy (zob. art. 28 § 4 ordynacji podatkowej).
W praktyce inkasentami opłaty targowej bywają spółki komunalne, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta