Kobiety chcą móc o sobie decydować
W sprawie aborcji Polacy nie mają czarno-białych poglądów. Zdecydowanie więcej jest odcieni szarości.
Trudno w polskiej debacie publicznej o temat wzbudzający tak skrajne emocje jak aborcja. Stosunek do prawa do przerywania ciąży stanowi oś zajadłych politycznych sporów, ale jest też źródłem społecznej mobilizacji. W sprawie aborcji doświadczyliśmy niezliczonych debat w Sejmie, masowych akcji zbierania podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw lub wnioskami o referendum, prezydenckiego weta, wyroków Trybunału Konstytucyjnego, pikiet, protestów i ogromnych demonstracji.
Przed nami kolejna odsłona tego sporu. W najbliższych tygodniach w Sejmie procedowane mają być nowe projekty ustaw dotyczące prawa do przerywania ciąży. W powietrzu czuć oczekiwanie zmian, pod znakiem zapytania pozostaje, jak daleko one zajdą.
Społeczeństwo nie jest spolaryzowane
To, co jednak od lat pozostaje niezmienne, to towarzyszące dyskusji o uregulowaniu prawa do przerywania ciąży zero-jedynkowe narracje dzielące Polki i Polaków.
Niekiedy są one celowo zaprojektowane tak, by wzbudzać skrajne reakcje. Innym razem ich autorkom i autorom brakuje po prostu chęci zrozumienia drugiej strony, woli wczucia się w jej perspektywę. Czasem są po prostu efektem uproszczeń i skrótów myślowych bezwiednie powielanych przez media i polityków.
Niezależnie od intencji, ton ustawionej w ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta