Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodrobione lekcje z historii

21 lutego 2024 | Rzecz o prawie | Beata Komarnicka--Nowak

Sprawa rozliczeń finansowych z Niemcami za szkody wojenne nie została zamknięta.

B ędę prosił panią mister, aby rząd niemiecki kreatywnie pomyślał, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych czy zadośćuczynienia – powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, podczas wizyty w Berlinie.

Jak przekonać Niemcy do reparacji mimo ich twardego nie? Kwestia reparacji wojennych dla rządu federalnego jest zamknięta – oświadczyła w Warszawie w październiku 2022 r. szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Ówczesny szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wyraził wówczas przekonanie, że stanowisko niemieckiego rządu będzie ewoluować w wyniku dialogu. Stanowisko obecnego premiera RP Donalda Tuska jest również jednoznaczne. Reparacje to kwestia zamknięta wiele lat temu w sensie formalnym, prawnym i międzynarodowym. Przyznał jednak, że jest jeszcze moralne i finansowe zadośćuczynienie.

Szansa na dialog?

Stanowisko prawników niemieckich jest niezmienne. Już w 2017 r. Służby Naukowe Bundestagu przygotowały dokument związany z zagadnieniem niemieckich reparacji dla Polski za szkody wynikające z drugiej wojny światowej. z 28 sierpnia 2017 r. nosi tytuł: Podstawy i ograniczenia prawnomiędzynarodowe reparacji wojennych ze szczególnym uwzględnieniem relacji niemiecko-polskiej. Już we wprowadzeniu do raportu można przeczytać, że Niemcy wychodzą z założenia, że Polska w 1953 r. wiążąco zrezygnowała ze spłaty reparacji. W raporcie odnotowano, co prawda,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12804

Wydanie: 12804

Spis treści
Zamów abonament