Samorząd zdecyduje o przyszłości odnawialnych źródeł energii
Reforma planowania przestrzennego bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed samorządem w najbliższym czasie. Realizując nowe przepisy warto pamiętać o energetyce odnawialnej.
Przez ostatnie lata nie udało się pokryć większości powierzchni Polski aktami planowania przestrzennego. Bez wątpienia jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są pieniądze. Opracowanie projektów tego rodzaju aktów to zadanie angażujące duże środki, wymagające także sporych zasobów i długiego czasu. Niestety budżety samorządowe w Polsce nigdy nie charakteryzowały się nadmiarem środków, przez co trudno było w nich wygospodarować fundusze na prace związane z planowaniem przestrzennym. Teraz, za sprawą ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, będzie musiało się to zmienić. Zmiany wynikające z tej ustawy mają także spore znaczenie dla energetyki odnawialnej, zwiększając rolę samorządów w tym obszarze.
Najważniejsze założenia reformy
Ostatnia reforma planowania przestrzennego w naprawdę poważny sposób zmienia zasady kształtowania polityki przestrzennej. Trudno w syntetyczny sposób zebrać nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta