Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie innowacje pomagają w domykaniu obiegu w energetyce

27 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy debaty rozmawiali o wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce
autor zdjęcia: mat. pras. (8)
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty rozmawiali o wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego w energetyce

Krajowe sektory wydobywczy i energetyczny intensywnie działają w kierunku zagospodarowywania odpadów powstałych tak przy wydobyciu, jak i spalaniu. Zostały już też zrealizowane pilotażowe projekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Jak wygląda wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w energetyce. Jaki jest stopień wykorzystania ubocznych produktach wydobycia (UPW) i ubocznych produktów spalania (UPS). Jakie mechanizmy GOZ funkcjonują już w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak wyglądają działania zmierzające do recyklingu zużytych urządzeń OZE (fotowoltaika, turbiny wiatrowe, pompy ciepła), a wreszcie rekultywacja terenów pokopalnianych i poprzemysłowych jako istotne zadanie w domykaniu obiegu i rola państwa we wzmacnianiu mechanizmów GOZ w energetyce. To główne zagadnienia poruszane podczas debaty „Energetyka i Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Wyzwania dla energetyki konwencjonalnej, wyzwania dla OZE”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej” w ramach cyklu „Walka o klimat”.

Obraz sytuacji

Szeroką perspektywę związaną z odpadami przemysłowymi, w tym odpadami powstającymi w energetyce, przedstawił prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ), główny geolog kraju. Jak mówił, to są ilości wciąż przekraczające 100 mln ton rocznie.

– Są to przede wszystkim odpady z wydobycia i przeróbki kopalin, w szczególności rud miedzi i węgla kamiennego. Drugą bardzo ważną grupą są tzw. odpady energetyczne, pochodzące głównie z elektrowni węglowych, których powstaje kilkanaście...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12809

Wydanie: 12809

Spis treści
Zamów abonament