Organizacja związkowa musi znać szczegóły wypowiedzenia zmieniającego
Pracodawca jest obowiązany do podania zakładowej organizacji związkowej nie tylko przyczyny wypowiedzenia, ale także informacji dotyczących dotychczasowych i proponowanych pracownikowi nowych warunków.
W trakcie trwania stosunku pracy może zaistnieć konieczność zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Zmiany te mogą nieść za sobą polepszenie albo pogorszenie sytuacji pracownika i mogą być dokonywane w drodze porozumienia albo wypowiedzenia zmieniającego. Do wypowiedzenia zmieniającego należy w sposób odpowiedni stosować przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 42 kodeksu pracy). Oznacza to m.in. obowiązek konsultacji zamiaru wypowiedzenia zmieniającego z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową. Powstaje w takiej sytuacji pytanie o zakres tej konsultacji, w tym o to, czy pracodawca powinien podać informacje dotyczące obecnego i proponowanego pracownikowi wynagrodzenia.
Tylko istotna zmiana
Wypowiedzenie zmieniające składa się z dwóch elementów:
∑ wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę i
∑ złożonej przez niego propozycji nowych warunków dalszego zatrudnienia pracownika.
Brak któregokolwiek z nich oznacza, że oświadczenie pracodawcy nie jest wypowiedzeniem zmieniającym, lecz stanowi inne oświadczenie woli, co trafnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 lutego 2021 r. (II PSKP 5/21).
Wypowiedzenia zmieniającego wymaga tylko istotna zmiana warunków pracy i (lub) płacy. Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracownika są uważane zawsze za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta