Kiedy trzeba uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Nowelizacja kodeksu pracy, obowiązująca od kwietnia 2023 r., zmieniła zasady rozwiązywania nie tylko umów na czas określony, ale wszystkich umów terminowych.
Przepisy, które weszły w życie w kwietniu 2023 r., nałożyły na pracodawców obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. To rewolucja w obszarze zasad rozwiązywania umów o pracę. Dotychczas „powszechną ochroną przed wypowiedzeniem”, a więc m.in. obowiązkiem wskazywania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia, objęte były wyłącznie umowy zawarte na czas nieokreślony. Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji wprowadzone zmiany dostosowały polskie przepisy do wymagań prawa Unii Europejskiej i (przynajmniej z założenia) miały usunąć istniejące w kodeksie pracy nierówności pomiędzy umowami o pracę zawartymi na czas określony a umowami o pracę na czas nieokreślony.
Z pozoru nowy obowiązek pracodawców dotyczy wyłącznie umów na czas określony, jednak w pewnych okolicznościach obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie będzie również aktualny w odniesieniu do umów zawartych na okres próbny.
Negatywny katalog przyczyn
Tą samą kwietniową nowelizacją do kodeksu pracy został wprowadzony przepis art. 294, który zawiera negatywny katalog przyczyn uzasadniających m.in. wypowiedzenie umowy o pracę. To spora zmiana w stosunku do dotychczasowych uregulowań. W kodeksie pracy do tej pory nie było żadnego katalogu okoliczności uzasadniających wypowiedzenie. Po nowelizacji z 2023 r. co prawda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta