Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak określić zakres wymogów dla „operatora” systemu AI

27 lutego 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Nowakowski

Organizacja powinna przeanalizować stan wykorzystywania AI. To pomoże jej w ustaleniu, czy będą jej dotyczyły przepisy AI Act, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach.

Niedawno Komisja Europejska podjęła ważną decyzję o powołaniu biura ds. sztucznej inteligencji. Nie jest to wprawdzie organ, który ma być wyznaczony do realizacji obowiązków wynikających z AI Act, ale niewątpliwie dostajemy ważny sygnał, że projekt rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji zostanie uchwalony zgodnie z planem i jeszcze w tym roku wejdzie w życie z różnymi terminami na dostosowanie, poczynając od sześciu miesięcy dla tzw. praktyk zakazanych. Oczywiście Unia Europejska może nas zaskoczyć, ale załóżmy, że wejście rozporządzenia w życie jeszcze w tym roku jest wysoce prawdopodobne.

Nie zachęcam do rzucania się do pogłębionej analizy luki, ale też nie zniechęcam. To, o czym piszę w dzisiejszym felietonie, to podejście do diagnozy stanu wykorzystania AI, która może nam posłużyć do budowania systemu zarządzania (np. na wzór tego określonego w ISO/IEC 42001:2023) będącego ważną częścią AI Governance. AI Governance to bowiem nie (tylko) compliance, ale także bardziej efektywne i bezpieczne wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji.

AI Act budzi wiele emocji, najczęściej wynikających z braku wiedzy o tym, kogo będą obejmowały przepisy oraz w jakich sytuacjach. Rzeczywiście, patrząc na zakres podmiotowy i przedmiotowy, można dojść do wniosku, że zarówno dostawcy (twórcy) systemów sztucznej inteligencji, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12809

Wydanie: 12809

Spis treści
Zamów abonament