Odpracowanie wyjścia prywatnego w inny dzień niż wolna sobota
Planując odrobienie zwolnienia pracownika na załatwienie sprawy osobistej, trzeba uważać, by nie naruszyć zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale też minimalnego odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Często sprawy związane z życiem prywatnym pracownika wymagają załatwiania ich w godzinach pracy. Zamiast korzystać wówczas z urlopu wypoczynkowego czy bezpłatnego, pracownicy mogą wnioskować o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Ta możliwość nie wzbudza kontrowersji od 2013 r., kiedy to do kodeksu pracy dodano art. 151 § 21 stanowiący, że czas odpracowania takich nieobecności nie stanowi nadgodzin. Przepis zastrzega przy tym, że zwolnienia udziela się na pisemny wniosek pracownika, a czas odpracowania wyjścia prywatnego nie może powodować naruszenia jedenastogodzinnego odpoczynku dobowego ani nieprzerwanego trzydziestopięciogodzinnego odpoczynku tygodniowego.
To jednak wszystkie regulacje, jakie można znaleźć na temat wyjść w celach osobistych w kodeksie pracy. Stąd zaleca się szczegółowe określenie zasad i warunków udzielania takich zwolnień i ich odpracowywania w przepisach firmowych – regulaminie pracy albo układzie zbiorowym pracy (jeśli pracodawca jest nim objęty). Ale w mniejszych zakładach, gdzie nie ma regulaminu, może to być zawierane ad hoc przez pisemne porozumienie stron.
Pisemny wniosek
Pracownik powinien się zwrócić o zwolnienie w celach osobistych w pisemnym wniosku. Przepisy nie precyzują jego treści ani terminu składania. Przyjmuje się, że jeśli przepisy wewnętrzne nie stanowią inaczej, to może to być nawet kartka papieru, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta