Ograniczenia projektu inwestycyjnego korzystającego z unijnego dofinansowania
Niezrealizowanie projektu inwestycyjnego w wymaganym terminie niesie za sobą ryzyko utraty całości dofinansowania, ze względu na nieosiągnięcie efektu jaki został mu przypisany.
Realizacja inwestycji być współfinansowana z funduszy unijnych. Z takiego wsparcia mogą korzystać nie tylko inwestycje jednostek sektora finansów publicznych, czy innych podmiotów publicznych, ale również niektóre inwestycje prywatne.
Istotny harmonogram
Projekt unijny (przedsięwzięcie realizowane w ramach procesu inwestycyjnego) musi być realizowany wedle ściśle określonego harmonogramu wynikającego z umowy o dofinansowanie. Harmonogram ten deklaruje sam inwestor (jako wnioskodawca) w treści dokumentacji aplikacyjnej (z reguły w treści wniosku o dofinansowanie projektu). Przedstawiony przez wnioskodawcę harmonogram musi być zgodny z wymogami określonymi przez instytucję przyznającą środki unijne w dokumentacji naboru wniosków o dofinansowanie. Co do zasady wymogi te dotyczą najpóźniejszego terminu, w którym projekt (przedsięwzięcie inwestycje) powinien zostać zrealizowany, względnie okresu (wyrażonego w miesiącach lub latach), którego beneficjent nie może przekroczyć. Tymczasem ryzyk, których ziszczenie się prowadzić może do niedotrzymania harmonogramu realizacji projektu jest wiele. To m.in. przewlekłość procedur administracyjnych, spory z podwykonawcami, konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji projektowej (zwłaszcza tych, które niosą za sobą obowiązek uzyskania pozwolenia zamiennego).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta