Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie bez uchwał organów właścicielskich obu spółek

01 marca 2024 | Biznes | Paweł Stanek Katarzyna Chmielewska

Nowe regulacje, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku mogą znacząco uprościć organizację i przebieg procedury połączenia spółek kapitałowych.

W połowie września 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (KSH). Wprowadziła ona możliwość przeprowadzenia połączenia spółek kapitałowych bez podejmowania uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia (organ właścicielski) spółki przejmowanej. Już wcześniej w KSH istniały wyjątki od obowiązku podejmowania uchwały połączeniowej przez organ właścicielski spółki przejmującej. Co więc zmieniła nowelizacja i czy możliwe jest przeprowadzenie połączenia bez uchwały organów właścicielskich obu łączących się spółek?

Łączenie spółek – zasada

Zasadą jest, że łączenie się spółek kapitałowych wymaga uchwał organu właścicielskiego każdej z łączących się spółek. Takie uchwały muszą zostać umieszczone w protokołach sporządzonych przez notariusza, co skutkuje m.in. dodatkowymi kosztami czynności notarialnych. W przypadku spółek będących częścią międzynarodowych grup kapitałowych, w których wspólnikami są podmioty zagraniczne, podjęcie uchwały często wiąże się z koniecznością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12812

Wydanie: 12812

Spis treści
Zamów abonament