Rząd wróci do prac nad polskimi REIT-ami
Czynsze z nieruchomości komercyjnych nad Wisłą trafiają do inwestorów i emerytów – ale nie polskich. REIT-y mogą to zmienić. Ministerstwo Finansów jest gotowe rozpocząć dyskusję.
51 mln euro (220 mln zł) to przychody z czynszów dostarczone w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 r. przez polskie budynki – z wieżowcem Warsaw Spire na czele – znajdujące się w portfelu notowanej w Wiedniu i Warszawie spółki Immofinanz. Nieruchomości komercyjne nad Wisłą należą głównie do zagranicznych podmiotów – zarabiają dla tamtejszych inwestorów czy emerytów. Zagraniczny kapitał każdego roku odpowiada za grubo ponad 90 proc. wartości transakcji na naszym rynku nieruchomości komercyjnych, co jest światowym wyjątkiem. Być może ten stan uda się zmienić dzięki kolejnemu już podejściu do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego REIT-ów, które pozwoliłyby zaktywizować rodzimy kapitał i stanąć do rywalizacji o dochodowe nieruchomości.
Idea powróciła
Podejmowane od 2016 r. próby kończyły się fiaskiem, ostatnia w 2021 r. Punktem zwrotnym może być nastawienie ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który jeszcze jako kandydat na posła w październiku ub.r. mówił „Parkietowi”: „wprowadzimy nowe instrumenty, jak REIT-y”. W środę, w filmie skierowanym do uczestników organizowanego przez „Rzeczpospolitą” VIII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości, minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta