Wyroki napisane na wodzie
Musimy wyposażyć sędziów w narzędzia pozwalające im wydawać wyroki oparte na trwałych podstawach.
W ubiegłotygodniowym tekście dzieliłem się wrażeniami z pracy w ministerialnej komisji, mającej wybrać kandydata na dyrektora szkoły sędziów i prokuratorów. Temat szkoły (szeroko pojętej) jakoś nie chce mnie opuścić. Wróciłem właśnie z katowickiego kina, w którym obejrzałem kolejny ważny film. Film o szkole.
Niemiecki „Pokój nauczycielski” słusznie docenili krytycy – uzyskał nominację do Oscara i zgarnął kilka europejskich trofeów. Sięgnąłem głębiej w przestrzeń internetu. Czytałem o tym, jak grająca główną rolę Leonie Benesch wspominała pokazy filmu w Niemczech, zauważając ciekawą prawidłowość.
„Każda widownia składała się w 20–25 proc. z nauczycieli. Po obejrzeniu seansu mieli dwie powtarzalne reakcje. Jedni mówili, że to historia z ich szkoły, inni mówili że to coś zupełnie nieprawdopodobnego”. Nieważne, których głosów było więcej – reakcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta