Nowe tabele GUS, niższe emerytury
Świadczenia przyznawane po 31 marca będą niższe, przeciętnie ok. 100–150 zł. To efekt najnowszych wskaźników.
Publikowane przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn mają zasadnicze znaczenie dla ustalania wysokości nowo przyznanych emerytur. Na ich podstawie ZUS określa wypłatę dla osób, które kończą karierę zawodową i przechodzą na świadczenie.
Według nowych tablic, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r., średnia prognozowana długość życia w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła. Dla 60-latków wynosi ona 264,2 miesiąca, czyli 22 lata (było 254,3 miesiąca), a dla 65-latków – 218,9 miesiąca, czyli ok. 18 lat i 3 miesiące (było 210 miesięcy).
– Zaskoczenia nie ma. Trzeba liczyć się z tym, że w kolejnych latach średnie dalsze trwanie życia będzie się jeszcze wydłużało – wskazuje Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Nowe wskaźniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta