Przygotowanie zabójstwa
To najwcześniejsze stadium spełnienia zamiaru przestępnego, które może powodować odpowiedzialność karną.
Ustawą z 7 lipca 2022 r. do art. 148 kodeksu karnego dodany został § 5, który zaczął obowiązywać 1 października 2023 r. Na jego podstawie penalizacji poddane zostało czynienie przygotowań do popełnienia przestępstw określonych w art. 148 §1 k.k. (zabójstwo w typie podstawowym) oraz § 2 i 3 k.k. (typy kwalifikowane zabójstwa). Przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Karalność przygotowań
W uzasadnieniu nowelizacji ustawodawca podniósł: „należy zaznaczyć, że w systemie prawa polskiego stadium przygotowania popełnienia przestępstwa jest karalne rzadko, a więc ma charakter zupełnie wyjątkowy. Wśród ogółu typów przestępstw stypizowanych w kodeksie karnym ustawodawca jedynie w kilkunastu wypadkach przewidział karalność stadium przygotowania. W tym kontekście nie można aprobować że aktualnie ustawa karna nie przewiduje karalności przygotowania do zabójstwa z art. 148 k.k., przestępstwa zagrożonego najsurowszą karą spośród tych skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu.
W praktyce zaś można podejmować, i niejednokrotnie ma to miejsce, wiele czynności, które wyczerpują znamiona przygotowania z art. 16 § 1 k.k., a jednocześnie pozostają irrelewantne prawnokarnie, jak np. wejście w porozumienie z przyszłym współsprawcą albo pomocnikiem. Są to zachowania wysoce społecznie szkodliwie i z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta