Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia Europejska chce zwalczać pracę przymusową

27 marca 2024 | Rzecz o prawie | Beata Gaś-Sadowska

Bruksela przyspieszyła prace legislacyjne nad dwoma aktami, które mają na celu ochronę praw człowieka w globalnych łańcuchach dostaw. Ma to przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu.

25 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa. Skłania do refleksji i zwrócenia uwagi na problem współczesnego niewolnictwa i pracy przymusowej. Są nadal aktualne, o czym świadczą zatrważające dane z raportów. Unia Europejska podejmuje obecnie szeroko zakrojone działania legislacyjne w celu zwalczania tych naruszeń.

Znaczny zakres

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że w 2021 r. we współczesnym niewolnictwie żyło 49,6 mln ludzi na świecie– w przymusowych małżeństwach 22 mln osób, a w pracy przymusowej 27,6 mln.

MOP definiuje ją jako „wszelką pracę lub usługi wymagane od jakiejś osoby pod groźbą jakiejkolwiek kary i do których dana osoba nie zgłosiła się dobrowolnie”. Może ona obejmować różne formy rażącego naruszania praw pracowniczych oraz praw człowieka. Na etapie procesu rekrutacyjnego chodzi o zmuszenie do podjęcia pracy. Z kolei już w trakcie jej wykonywania stosowana jest np. przemoc fizyczna (lub groźba jej użycia), konfiskata dokumentu uniemożliwiająca opuszczenie kraju lub inne formy ograniczania swobody poruszania się czy też kontaktu z rodziną i innymi bliskimi osobami. Inne formy to niewypłacanie wynagrodzenia lub innych świadczeń, przymusowe lub niepłatne godziny nadliczbowe oraz niebezpieczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12834

Wydanie: 12834

Spis treści
Zamów abonament