Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa do dyskusji
Proponujemy rozwiązanie kompromisowe, które domknie otwierającą się puszkę Pandory – mówi Konrad Wasik, sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu.
Projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza zmiany w jej funkcjonowaniu. Swoje pomysły dorzuca stowarzyszenie VOTUM, w którym pan działa. Co proponujecie?
Rozwiązania kompromisowe. Jest duża szansa, że zyskałyby aprobatę ponad podziałami. Pozwoliłyby w nowelizacji ustawy o KRS przyznać wszystkim sędziom bierne prawo wyborcze, co znacząco zwiększa szansę na aprobatę prezydenta, więc rozwiązałoby szybko problem obecnej KRS. Przyszła będzie dalej kwestionowana, jeśli jedna trzecia środowiska nie może do niej startować. Należy unikać piętrzenia problemów z KRS.
To jak to widzicie? Pomysły?
Wybór łatwiejszej drogi nie oznacza wyboru tej lepszej, dlatego proponujemy w pierwszej kolejności przyznać wszystkim sędziom pełne prawa wyborcze, a potem powołać odrębną ustawą specjalną komisję, która miałaby zweryfikować prawidłowość procedur nominacyjnych sędziów. Impulsem do badania konkretnej procedury przez komisję byłyby m.in. uchwały zgromadzeń ogólnych sędziów, które wskazywałyby wątpliwości dotyczące danego sędziego. Komisja miałaby szerokie uprawnienia, w tym do prowadzenia dowodu z zeznań świadków, którzy składaliby je pod rygorem odpowiedzialności karnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta