Błędy w fundacjach rodzinnych – problem fundatorów, doradców… i ustawodawcy
Fundacje rodzinne od 22 maja 2023 r. realizują cele sukcesyjne fundatorów. Oczywiście nie tylko. Ustawodawca stworzył atrakcyjne narzędzie sukcesji majątku, które pozwala pomnażać majątek rodzinny i daje preferencje podatkowe. Nie tylko potencjalnych fundatorów, ale i rynku doradczego.
Na rynku usług doradczych pojawiło się wielu nowych specjalistów od strukturyzacji fundacji rodzinnych. Stali się nimi również ci doradcy, który wcześniej nie zajmowali się procesami sukcesyjnymi, jak i ci którzy nie mają doświadczenia w obsłudze korporacyjnej spółek prawa handlowego. A te kompetencje są kluczowe dla prawidłowej obsługi procesów sukcesyjnych z wykorzystaniem fundacji rodzinnych.
Wykładnia przepisów ustawy
Ustawa o fundacjach rodzinnych to nowe przepisy. Projektowane były z udziałem strony społecznej, reprezentantów przedsiębiorców, grona bardzo dobrych doradców prawnych i podatkowych, przedstawicieli notariuszy i pozostałych reprezentantów obrotu gospodarczego.
Wszyscy biorcy udział w procesie projektowania oraz procesie ustawodawczym jednogłośnie twierdzą, że wprowadzone przepisy są dobre. Jak się jednak okazuje wyzwaniem jest ich wykładnia i prawidłowe ich stosowanie. Nowe przepisy zostały stworzone z uwzględnieniem polskiego systemu prawnego. Organy fundacji rodzinnej zostały stworzone na wzór organów spółek kapitałowych, czerpiąc z dużego dorobku orzeczniczego i praktyki. Część przepisów stanowi ich lustrzane odwzorowanie.
Zagrożenie dla obrotu gospodarczego
Istotną normą jest określenie sposobu reprezentacji fundacji rodzinnej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta