Ze zwolnieniem radnego lepiej poczekać na zgodę rady
Rada gminy nie może podważać stanowiska pracodawcy, że powód zwolnienia radnego nie jest związany z jego mandatem i na to zwolnienie musi wyrazić zgodę. Warto jednak zaczekać na nią przed wręczeniem wypowiedzenia.
objęcie mandatu radnego gminy (miasta, powiatu, sejmiku województwa) nie rozwiązuje ani nie zawiesza stosunku pracy. Taki pracownik nabywa jednak prawo do zwolnienia od pracy, aby móc brać udział w pracach organu. Uzyskuje też szczególną ochronę przed rozwiązaniem z nim umowy oraz wypowiedzeniem warunków pracy i płacy.
Niepłatne zwolnienia
Pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego od pracy zawodowej, aby mógł on pełnić obowiązki radnego. Przyjmuje się, że okres tego zwolnienia stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 15 maja 1997 r., I PKN 148/97). Za czas tej nieobecności radnemu nie przysługuje od pracodawcy wynagrodzenie (por. uchwałę SN z 10 maja 1994 r., I PZP 22/94). Ma on za to prawo do diet i zwrotu kosztów podróży służbowych finansowanych przez samorząd.
Jak wskazał 4 maja 2011 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – z upoważnienia ministra – w odpowiedzi na zapytanie nr 9453, formalnie oznacza to obowiązek zwolnienia radnego na czas trwania sesji rady wraz z czasem potrzebnym na dojazd i powrót. Jednocześnie „(…) ustawodawca nie wiąże wspomnianego powyżej zobowiązania pracodawcy do zwolnienia radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu wzięcia udziału w pracach organów jednostki samorządu terytorialnego z obowiązkiem wykorzystywania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta