Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe
Nowe przepisy regulują dość skomplikowane i obarczone terminami ustawowymi procedury wnioskowania o rozprawę online oraz zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym.
14 marca weszły w życie długo wyczekiwane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.) w zakresie kodeksowego uregulowania posiedzeń jawnych i rozpraw przeprowadzanych w formie zdalnej. Główna zmiana polega na utracie mocy przez tzw. przepisy covidowe regulujące tę kwestię. W ramach tych zmian ustawodawca nie ograniczył się jednak do prostego przepisania dotychczasowych regulacji. Nowe przepisy wprowadzają bardziej skomplikowaną i obarczoną terminami ustawowymi zarówno procedurę wnioskowania o rozprawę zdalną, jak i procedurę zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym. Sądowi rozpoznającemu sprawę oddano przy tym możliwość, w zasadzie swobodnego, stwierdzenia, czy dane posiedzenie, a w szczególności czynności procesowe, które mają być dokonane, mogą być przeprowadzone na odległość. Dodatkowo ugruntowano prawnie istniejącą już praktykę łączenia się przez skład orzekający bezpośrednio z budynku sądu.
Dotychczasowe przepisy
Zgodnie z niezmiernie popularnym art. 15zzs1 tzw. ustawy covidowej (ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; DzU z 2021 r. poz. 2095 ze zm.) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta