Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawsze możemy wystąpić, ale to się nie opłaca

09 kwietnia 2024 | Kraj | Anna Cieślak-Wróblewska
Bez funduszy pomocowych wiele inwestycji nie miałoby szans na realizację
autor zdjęcia: Beata Zawrzel/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Bez funduszy pomocowych wiele inwestycji nie miałoby szans na realizację

– Gdybyśmy nie byli w Unii, na pewno mielibyśmy inny model życia – mówi prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Politechniki Warszawskiej.

Co by było, gdybyśmy nie weszli do Unii Europejskiej. Czy nasza gospodarka by się w ogóle nie rozwijała?

Aż tak źle by nie było, rozwijalibyśmy się także poza Unią, ale dużo wolniej. Według naszych szacunków PKB mogłoby rosnąć średnio o około 2 proc. rocznie, czyli w tempie o połowę niższym niż to, które rzeczywiście w ciągu tych 20 lat osiągnęliśmy. I to mimo serii kryzysów w światowej gospodarce.

W jakim punkcie byłaby nasza gospodarka na tle innych krajów?

Polska byłaby jednym z najuboższych krajów Europy. Miałaby dziś dochód na mieszkańca o ponad 10 proc. niższy niż Bułgaria, najbiedniejszy członek Unii, wyprzedzaliby nas też wszyscy sąsiedzi z regionu. Dystans w stosunku do sąsiadów z Zachodu wcale by nie spadał. Dzisiaj nasze płace liczone z uwzględnieniem siły nabywczej stanowią blisko 70 proc. płac niemieckich, a liczone z użyciem rynkowych kursów walut – ponad 40 proc. Gdybyśmy nie weszli do UE, to licząc według bieżącego kursu, pewnie bylibyśmy na poziomie 20–25 proc. Niemiec, czyli tyle samo co 20 lat temu. Cały czas Polacy wyjeżdżaliby na Zachód do pracy jako imigranci zarobkowi. Ale zazwyczaj musieliby pracować na czarno, bo przecież nie obejmowałaby nas unijna swoboda przepływu pracy. Wiz pewnie by nie było, ale na granicach trzeba by było stać w długich kolejkach dla obywateli krajów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12844

Wydanie: 12844

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament