Kiedy powstają prawa własności intelektualnej
Gdy dane prawo wymaga zgłoszenia go do rejestracji, dochodzenie roszczeń za jego naruszenie jest uzależnione przede wszystkim od wiedzy o tym zgłoszeniu albo możliwości uzyskania jej przez naruszyciela.
Chwila powstania praw własności intelektualnej różni się w zależności od określonego prawa. Ma ona istotne znaczenie nie tylko dla obliczenia czasu trwania danego prawa, ale także dla możliwości uzyskania kumulatywnej ochrony z innymi prawami własności intelektualnej. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, w których prawodawca przewidział konieczność wykazania przesłanki nowości dla uzyskania określonego prawa.
Należy wskazać, że istnieją dwie kategorie praw własności intelektualnej, tj. te, które:
1) nie wymagają formalnej decyzji co do przyznania prawa,
2) są udzielone w drodze decyzji administracyjnej.
Wśród tych pierwszych należy wskazać na: prawo autorskie i prawa pokrewne, prawo do niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego oraz prawo znaku towarowego powszechnie znanego. Do drugiej grupy należą m.in.: patent, prawo do wzoru użytkowego, prawo do wzoru przemysłowego, prawo do znaku towarowego.
Bez formalnej decyzji
W przypadku prawa autorskiego i praw pokrewnych nie ma wymogu rejestracji. Prawa te powstają z chwilą ustalenia, czyli co do zasady możliwości bycia zakomunikowanym osobom trzecim (warto jednak mieć świadomość, że są kraje, w których wymagane jest utrwalenie utworu, tj. zapisanie go na jakimkolwiek materialnym nośniku danych, np. obraz, płyta CD, dysk SSD).
Ze względu na to, że powstanie prawa jest związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta