Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI Act: czy przetwarzanie biometryczne będzie nadal możliwe

09 kwietnia 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Nowakowski

Przed wejściem w życie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji firmy będą musiały zwiększyć rozwiązania dotyczące ochrony i powiązać je z odpowiedzialnością.

Czekamy z niecierpliwością na publikację rozporządzenia (UE) w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) i wszystko wskazuje na to, że jest to kwestia tygodni, a nie miesięcy, kiedy zacznie się wielkie odliczanie do jego stosowania. Akt ten zasadniczo będzie oddziaływał na wiele podmiotów, w tym na dostawców systemów AI, ale też na podmioty je stosujące. W pewnym stopniu będzie miał też wpływ na „zwykłych” użytkowników. O definicji systemu sztucznej inteligencji w rozumieniu AI Act pisałem już wielokrotnie na tych łamach, ale warto przypomnieć, że jest ona na tyle szeroka, że dla wielu podmiotów prawdziwą udręką będzie sama klasyfikacja procesów, systemów i protokołów w tym zakresie.

Problematyczna kwestia

Jednym z ciekawszych i budzących niepokój zagadnień jest kwestia (nie)dopuszczalności przetwarzania danych biometrycznych w ramach systemów sztucznej inteligencji. Często spotykam się z wątpliwościami, czy w świetle AI Act profilowanie klientów, np. ze względu na cechy biometryczne, będzie zakazane, a także jakie konsekwencje pojawią się, jeżeli podmiot wdrażać będzie AI w celu identyfikacji biometrycznej. Jest to zagadnienie o tyle istotne, że dotyczy nie tylko stosowania AI Act, ale także przepisów rozporządzenia 2016/679 (RODO), bo przecież dane biometryczne to także dane osobowe, które podlegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12844

Wydanie: 12844

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament