E-fakturowanie a odpowiedzialność karnoskarbowa
Krajowy System e-Faktur jest na razie w zawieszeniu. Jednak jego wprowadzenie w najbliższej przyszłości jest nieuniknione. Sam zaś system będzie kluczowym narzędziem nie tylko dla rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, ale i dla organów podatkowych, m.in. pod kątem weryfikacji odpowiedzialności karnoskarbowej.
Wdrożenie e-fakturowania wydaje się głównie czynnością wyłącznie „czysto” techniczną, ponieważ wiąże się z pracą z nowymi narzędziami opracowanymi przez Ministerstwo Finansów. Niemniej, może ono wpłynąć na różnorakie dziedziny funkcjonowania firmy i przedsiębiorcy, a także wywołać konsekwencje w przypisaniu odpowiedzialności za wystawioną fakturę.
Wejście KSeF budzi szereg wątpliwości związanych z odpowiedzialnością za wystawianie e-faktur, które w tym systemie w czasie rzeczywistym stają się oficjalnym dokumentem księgowym, także w znaczeniu podatkowym.
Wystawca faktury a odpowiedzialność
Zgodnie z 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (dalej KKS) odpowiedzialności karnoskarbowej podlega osoba, która wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania. Czyn ten jest spenalizowany karą grzywny do 180 stawek dziennych. Natomiast, za wystawienie faktury w sposób nierzetelny albo posługiwanie się taką fakturą, sąd może orzec karę grzywny nawet d0 720 stawek dziennych, bądź karę roku pozbawienia wolności. Przy czym zastrzec trzeba, że sąd może jednoczenie nałożyć te dwie kary (art. 62 par. 2 KKS).
Zatem, wystawienie tzw. pustej faktury może skutkować odpowiedzialnością za przestępstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta